Współpraca szkół w ramach umowy partnerskiej z gminą Steinhoefel


Partnerstwo w  obszarze edukacji (wymiana uczniów) rozpoczęło się wizytą polskich uczniów pod opieką dyrektora Szkoły Podstawowej w Grabie - pana Marka Jezierskiego - w gminie Steinhӧfel (07. - 11.05.2001). Podczas tej wizyty dyrektor Jezierski zaprosił grupę uczniów niemieckich do Polski, do gościnnej gminy Czermin. Zaproszenie zostało przyjęte. W dniach 06 - 10.08.2001 Gminę Czermin odwiedziła trzyosobowa delegacja ze szkoły podstawowej im. Dr. Theodora Neubauera w Heinersdorf. Członkami owej delegacji były: Monika Büttner - dyrektor Szkoły Podstawowej w Heinersdorf; Ute Bronkow - nauczycielka tej samej szkoły i mówiąca po rosyjsku pani Anita Runge. Ich pobyt - to było pieć niezapomnianych dni. Dyrektorzy szkół gminy Czermin, którzy wizytę tą przygotowali, zaprezentowali bardzo ciekawy program. Niemiecka delegacja zwiedziła dwa nowe budynki szkolne (jeden w Czerminie i jeden w Broniszewicach). Szczególne wrażenie na nauczycielkach zrobiła sala gimnastyczna w szkole w Czerminie. Goście zwiedzili także szkołę w Żegocinie i najmniejszą szkołę w gminie - szkołę w Grabie. W programie znajdowała się także wycieczka do Poznania - stolicy województwa wielkopolskiego. Goście i gospodarze zwiedzili poznańską katedrę, Stary Rynek, Palmiarnię i jezioro Malta, wraz z kompleksem sportowym. Wiele czasu spędzili na maltańskim torze saneczkowym. Podczas sierpniowej wizyty goście zwiedzili także zamek, arboretum i zagrodę żubrów w Gołuchowie. Niemieckie nauczycielki zwiedziły także park i muzeum Adama Mickiewicz w Śmiełowie. Jednego wieczora odbyło się także ognisko nad zalewem w Broniszewicach.

Gospodarze podbili gości niezwykłą gościnnością, serdecznością, naturalnością i humorem. Cały pobyt i niezwykła gościnność spowodowały, że nauczycielki z Niemiec nie miały już obaw przed przysłaniem dzieci niemieckich z rewizytą do gminy Czermin. Pierwsze lody zostały przełamane. Goście wrócili do domu z zaproszeniem dla dzieci niemieckich. I tak, w dniach 01 - 05.10.2002  w gminie Czermin pojawiła się dziesięcioosobowa grupa dzieci z dwoma opiekunami. Dzieci zwiedziły Pleszew (rynek i Gimnazjum nr 2); Gołuchów; Poznań (Stary Rynek, palmiarnię i Maltę) oraz szkołę w Broniszewicach. Dzieci niemieckie miały także lekcję z polskimi kolegami. Była to lekcja języka polskiego i niemieckiego oraz gry i zabawy sportowe. 05.10.2002 goście szczęśliwi i uśmiechnięci wrócili do domu. Rok później (a dokładnie siedem miesięcy później) polskie dzieci udały się wizytą do Niemiec itd. Generalnie jednego roku polskie dzieci jadą z wizytą do Niemiec, w roku następnym goście niemieccy witani są na ziemi czermińskiej.

Zarówno dzieci polskie, jaki niemieckie mieszkają u rodzin. Cały tydzień podróżują i bawią się razem z goszczącymi ich dziećmi. Dzięki temu można - tak dobrze jak to jest w tak krótkim czasie możliwe - poznać kulturę i życie codzienne zagranicznych przyjaciół.

 Oprócz wyżej wymienionych miejsc podczas dotychczasowych pięciu pobytów (do maja 2011) niemieckie dzieci miały okazję zwiedzić stare i nowe ZOO w Poznaniu; Wrocław (Stary Rynek, katedrę; Uniwersytet Wrocławski; Panoramę Racławicką, przeżyły rejs statkiem po Odrze); Muzeum Leśnictwa i Myślistwa w Grodźcu i wiele innych.

 

Ważnym momentem partnerstwa szkół był rok 2006. Z okazji pobytu niemieckiej grupy szkoły gminy Czermin realizowały projekt, którego finał miał miejsce w czasie pobytu uczniów ze szkoły w Heinersdorf. Był to duży projekt, którego głównym zadaniem było wzbudzenie zainteresowania kulturą, historią, zwyczajami i kuchnią naszych zachodnich sąsiadów. Punktem wieńczącym ów projekt był całodzienne wydarzenie. Polskie dzieci miały możliwość zaprezentowanie się w różnych formach działalności: śpiewały niemieckie piosenki; zaprezentowały przedstawienie w języku niemieckim, prowadziły całe spotkanie w dwóch językach - po polsku i po niemiecku (!), przygotowały niemieckie potrawy, wykonały prace plastyczne itp. W realizację programu zaangażowanie byli prawie wszyscy uczniowie i nauczyciele z gminy Czermin. Dzień ten okazał się wielkim sukcesem i zrobił wielkie wrażenie zarówno na polskich uczestnikach, jak i niemieckich gościach. 

Warto szczególnie wspomnieć jeszcze jedną wizytę dzieci niemieckich w Polsce. Podczas tej wizyty zarówno Niemcy, jaki i Polacy mieli możliwość odbycia wspaniałej wycieczki, podczas której odwiedzili Malbork i Toruń. W Toruniu zwiedzali dom Mikołaja Kopernika i planetarium. W Malborku zwiedzali zamek krzyżacki oraz mogli dowiedzieć się kilku faktów z historii polsko - niemieckiej.

 

Polskie dzieci w Niemczech widziały Berlin, Poczdam i inne. W Berlinie zwiedzały wieżę telewizyjną, Aqua Dom Sealife (muzeum morskie, w którym znajduje się min. Szklana winda, z której można podziwiać życie w morskich głębinach), LOXX (największy na świecie, sterowany cyfrowo model kolei; na powierzchni ponad 900 m2 można zobaczyć historyczne parowozy, tramwaje, pociągi S-Bahn i nowoczesną szybką kolej ICE. Przemierzając uliczki miniaturowego Berlina można spojrzeć z góry na wieżę telewizyjną, zoo, Bramę Brandenburską, Reichstag. Dla fanów lotnictwa sterowane komputerowo ogromne lotnisko, na którym samoloty startują i lądują przy dźwięku silników), Legoland Discovery Centre (centrum naukowe "Zbadać, Odkryć, Przeżyć". Każde dziecko tworzyło ze specjalnej masy własny klocek Lego, który można było wziąć ze sobą i zastosować w innych obszarach, do których należały: budownictwo, konstruowanie i świat cudów. Dzięki temu każde dziecko mogło wykazać się kreatywnością); w Poczdamie - oprócz pałacu i parku Sanssouci i Cecilienhof- polskie dzieci zwiedzały laboratorium odkrywców ( jest to świat przyrody będący częścią muzeum przyrodniczego). Dzieci zwiedziły dom Brechta i Weigla w Buckow, Marchijską Szwajcarię, Zoo w Heinersdorf, miejsce przemysłu stoczniowego Eberswalde Nieder - Finow; Skansen w Alt, przeżyły rejs statkiem po jeziorze Schermützel. Bardzo chętnie odwiedzanym miejscem podczas pobytu w Niemczech była też kręgielnia w Fürstenwalde, która oferuje wspaniałe odprężenie i wesołą zabawę dla wszystkich.

 

Ważnym punktem podczas spotkań młodzieży polskiej i niemieckiej są współne lekcje ( najczęściej muzyka, plastyka, WF lub język angielski).


Projekty realizowane w pałacu w Trebnitz


Dzięki wieloletniej przyjaźni pani Renaty Ratajczyk  z byłą już niestety, panią dyrektor szkoły podstawowej w Heinersdorf udało się wprowadzić szkołę podstawową w Czerminie do udziału w projektach realizowanych przez  Stowarzyszenie Zamek Trebnitz Centrum Edukacji i Spotkań.